Php ile hata mesajlarını gösterme ve gizleme nasıl yapılır?

PHP dilinde, hata mesajlarının gösterilip gösterilmeyeceğini belirlemek için “error_reporting” ayarı kullanılır. Bu ayar, PHP kodunun çalıştırıldığı ortamda (development, production gibi) belirli hata seviyelerinin gösterilip gösterilmeyeceğini ayarlar. Örneğin, aşağıdaki PHP kodu hata mesajlarının gösterilmesini sağlar:

<?php
  // Hata mesajlarinin gosterilmesini sagla
  error_reporting(E_ALL);
  ini_set("display_errors", 1);
?>

Bu kod, error_reporting() fonksiyonu ile E_ALL hata seviyesini etkinleştirir ve ini_set() fonksiyonu ile de display_errors ayarını 1 yaparak hata mesajlarının gösterilmesini sağlar. Bu işlem ile birlikte PHP kodunda oluşan tüm hata mesajları gösterilir ve bu mesajların sebebi araştırılarak giderilebilir. Böylece, PHP dilinde hata mesajlarının gösterilip gösterilmeyeceğini belirlemek için “error_reporting” ayarı kullanılabilir.

Php hata mesajları nasıl gizlenir?

<?php
  // Hata mesajlarinin gizlenmesini sagla
  error_reporting(0);
  ini_set("display_errors", 0);
?>

Bu kod, error_reporting() fonksiyonu ile E_ALL hata seviyesini devre dışı bırakır ve ini_set() fonksiyonu ile de display_errors ayarını 0 yaparak hata mesajlarının gösterilmeyeceğini belirtir. Bu işlem ile birlikte PHP kodunda oluşan tüm hata mesajları gösterilmez ve bu mesajlar gizlenir. Böylece, PHP dilinde hata mesajlarını gizlemek için “error_reporting” ayarı kullanılabilir.

Yorum yapın